Vyplatí se ještě investovat do nemovitostí?
Dlouhá léta jsou nemovitosti skvělou investiční příležitostí, roste jejich hodnota a zároveň z případného pronájmu plyne příjem.
Za 18 let na nemovitostním trhu jsme zažili korekce, pády i celosvětovou finanční krizi kolem r. 2009. Nejen na základě našich zkušeností se tak zamýšlíme nad aktuálním dění na nemovitostním trhu.
Lidé jsou zvyklí do nemovitostí ukládat své přebytečné finanční prostředky, byty či domy pak většinou krátkodobě či dlouhodobě pronajímají.
Ceny volných bytů v posledních letech strmě rostou, období pandemie COVIDU-19 nevyjímaje, ba právě naopak. Jen za poslední rok cena bytu průměrně vzrostla o 8,5 % a stejná situace není pouze v Praze, ale i po celé ČR. Pro srovnání, ceny bytů v dlouhodobém průměru rostly o cca 7 %, zde tedy vidíme, že pandemie růst cen nezastavila, ale k překvapení většiny jejich zvyšování ještě posílila.
Výnosy z pronájmu
Jedním z hlavních motivů koupě nemovitostí vedle uložení financí je také pravidelný příjem z pronájmu, hrubá roční výnosnost nájemného však nyní klesla na 3,9 % p.a. Hlavním důvodem je absence krátkodobých pronájmů. Majitelé bytů museli rychle přesunout svou orientaci z turismu na dlouhodobé pronájmy, a tak je v této oblasti přebytek nabídky a tlak na nižší ceny, zejména v centru Prahy. Ale je také potřeba zdůraznit faktor rostoucí inflace, na kterou nájmy obecně reagují až se zpožděním. Ceny nájmů tedy nyní za růstem cen nemovitostí dosti zaostávají.
Další okolnost, kterou je třeba při investování do vlastní nemovitosti zvážit, je fakt, že je třeba se o ni starat, řešit nájemní smlouvy, opravy po nájemnících atd. I proto je současným trendem investování do nemovitostí prostřednictvím investičních společností, které celou administrativu řeší za investora, a to buď přímo do konkrétního projektu, případně do souboru projektů, nebo prostřednictvím dluhopisových emisí.
Investovat v Praze?
Investice do pražských nemovitostí za účelem pronájmu jsou již velmi nákladné a z hlediska výnosové míry nevýhodné, zde mluvíme tedy spíše jen o spekulaci na nárůst ceny. Z dlouhodobého hlediska ale výše nájmů nedrží krok se zdražujícími se nemovitostmi. Za posledních 7 let vzrostla cenová hladina v Praze o neuvěřitelných 92 %!
I proto je nyní pro investory výhodnější zaměřit se na rezidenční i komerční nemovitosti mimo Prahu a její blízké okolí. Například oblast Moravy a Slezska, ve které investujeme my, je z hlediska investora skvělá lokalita. Je zde dostatek nemovitostí ke koupi s dobrými možnostmi dalšího rozvoje a zároveň je to oblast s velkým růstovým potenciálem pro podnikání i žití.
Kam až porostou ceny nemovitostí?
Je jen těžko odhadovat, kde může být cenový strop. V průběhu pandemie COVIDU-19 lidé dle očekávání šetřili na spotřebě a v ekonomice je velké množství nevyužitých peněz, které lidé chtějí vhodně investovat, aby jim po letech opětovně rostoucí inflace neukrajovala velký díl koláče. I proto jsou nemovitosti stále žádané, ale jak jsme zmínili, cenová hladina v Praze je již značně přehřátá. Jen pro zajímavost, nejdražším místem je Praha 1 s více než 193 000 Kč/m2, naopak “nejlevnější” městskou částí je Praha 9 s rozsáhlou zástavbou panelovými domy, kde je to “pouhých” 110 400 Kč/m2.
Pokud chcete investovat do nemovitostí chytře s cílem zhodnocení nemovitosti a zároveň výnosu z pronájmu, doporučujeme zaměřit se na lokality mimo Prahu, přemýšlet o regionech, které na svůj boom ještě čekají.
“Aby předešlá slova nevedla k tomu, že investice do nemovitostí již není vhodná. Naopak, ať již plánujete investovat v Aši, Praze, Brně nebo Ostravě, nemovitosti stále považuji za dobré řešení, byť je již potřeba více vybírat, počítat a zvážit mnoho faktorů a hlavně to, zda koupit nemovitost vlastní nebo s vyšším výnosem investovat raději bezpečně přes investiční společnost “, zmiňuje David Vágner, specialista na realitní trh z investiční společnosti Vci.
Zdroje informací: interní zdroje investiční společnost Vci, Reas, ČTK
Upozornění: Tento článek shrnuje názory realitních specialistů společnosti Vci. Společnost Vci nepřebírá na základě tohoto článku zodpovědnost za investiční rozhodnutí třetích osob, které je na výlučném rozhodnutí každé osoby či společnosti.