Nová akvizice ve Fulneku: objekt bývalé fary

26. 10. 2021

Po více než ročním vyjednávání se nám podařilo získat historicky velmi zajímavý objekt bývalé fary ve Fulneku, který  se nachází v samém centru města Fulnek u kostela Nejsvětější Trojice.

Celá akvizice byla velmi náročná. Nemovitost jsme kupovali od cizince a jednání provázelo několik zvratů. Nakonec se podařilo vše zdárně vyřešit. V těchto dnech probíhá  podpis kupních smluv a následně dojde k převodu na katastru nemovitostí. Plnohodnotnými vlastníky tak budeme již za několik málo týdnů.

Stav objektu 

Budovu se zahradou zakoupil stávající majitel zhruba před 15 lety. Za celé toto období nebylo bohužel o dům vůbec pečováno a ten je nyní opravdu v žalostném stavu, plný nepořádku a prorůstajících travin a keřů. Čeká nás tedy opět vyklizení a základní sanace, která zamezí dalšímu chátrání a zatékání během nadcházející zimy.

Dle doposud zjištěných informací prostory již od 90. let 20. století neslouží svému původnímu účelu a ani nejsou nijak jinak využívány. Ještě za předrevoluční éry se zde vystřídali různí nájemci – od mateřské školky po místní chovatele domácích zvířat (především slepic a králíků), kteří v místě pořádali výstavy, což se negativně podepsalo na aktuálním stavu. 

Náš záměr je  citlivě tuto kulturní památku zrekonstruovat a navázat na její původní historické hodnoty. V rámci nové koncepce využití vtiskneme budově neotřelé pojetí odpovídající potřebám 21. století. 

Úloha fary v našem portfoliu nemovitostí

Činnost naší investiční společnosti je v oblasti nemovitostí zaměřena na brownfieldy, kterým vdechujeme nový život. Dalším důležitým prvkem naší strategie je “hnízdění”. Tímto pojmem rozumíme strategii, kdy v lokalitě většinou kupujeme více nemovitostí, jejichž synergická funkčnost nám dává smysl a umožňuje tak efektivně rozvíjet danou lokalitu.

Úloha této nemovitosti bude trochu odlišná od klasických komerčně-obytných budov v našem portfoliu. Její synergický efekt bude spočívat v jejím zapojení do kulturních potřeb lokality. V našich představách se již rýsují konkrétní plány, o kterých vás budeme informovat v jednom z příštích článků.

Do revitalizace fary zapojíme na základě architektonické soutěže vybrané i mladé architekty. Věříme, že s jejich pomocí vdechneme tomuto krásnému objektu nový život.