Historie hotelu Zlatý kříž, naší akvizice ve Fulneku

26. 2. 2021

K revitalizaci nemovitostí je potřeba přistupovat citlivě, s respektem k lokalitě a historii. Jedním z objektů, který vyžaduje speciální péči, je i bývalý hotel Zlatý kříž ve Fulneku, který je právě v poslední fázi naší akvizice.

Poměrně nevzhledná zelená budova, která léta chátrala, skrývá dlouhou historii, po které jsme se spolu s fulneckým historikem Josefem Pavlíčkem rozhodli pátrat. 

Budova bývalého zájezdního hostince patřila k nejstarším hotelům na území města. Pochází již v 15.stol., kdy byla majetkem Jednoty bratrské. Jednota bratrská na území Fulneku vlastnila hned několik obdobných budov. Po bitvě na Bílé Hoře byla pravděpodobně v majetku Augustiniánů, pozdější vlastníci však nebyli dohledáni. 

Dle dobových fotografií z přelomu 18. a 19. století však víme, že budova mimo hostince sloužila také jako prodejna smíšeného zboží.

19. a 20. století přinesly mnoho změn

Během let došlo k několika významným úpravám. K rozsáhlé přestavbě hostince a obchodu na hotel došlo pravděpodobně počátkem 19. století, kdy byl zároveň změněn celkový vzhled budovy.

Podle sdělení pamětníka měl hotel již v r. 1928 název „U zlatého kříže“. Následné významné úpravy proběhly ve 30. – 40. letech ve 20. století.

Další přestavby a změny názvů byly poplatné době. Například během 2. světové války hotel vlastnil Němec Krischke Otto. 

Z důvodu válečných událostí v květnu 1945 byly zničeny a vypáleny budovy na náměstí a v některých přilehlých ulicích včetně budovy bývalé pošty.

Pošta se pak přestěhovala do prostor hotelu Zlatý kříž, konkrétně do tanečního sálu. 

Lidové spotřební družstvo JEDNOTA provedlo celkovou rekonstrukci hotelu a restaurace v 60. – 70. letech 20. století.

Slavní hosté hotelu Zlatý kříž

Hotel hostil i slavné, často zde mívali zastávku fotbalisté Baníku Ostrava či Sparty Praha, hokejisté Kladna a zájezdy z celé republiky. Hotel ubytovával i mnoho umělců, kteří přijížděli na svá vystoupení na severní Moravě.

Po revoluci se hotel dostal do soukromého vlastnictví, ale ani tak nevzkvétal, protože sloužil zejména jako ubytovna pro dělníky. 

Aktuálně je nemovitosti v akvizičním procesu, který by měl být dokončen její koupí v průběhu března/dubna roku 2021. 

Po dohodě s prodávajícím byla akvizice naplánována na dobu zhruba půl roku, kdy jsme v mezičase provedli kompletní technickou prověrku budovy a také se pracuje na studii nového využítí.