V zimě 2022 jsme dokončili kompletní převzetí výrobního programu pro recyklaci a zpracování bavlněných oděvů na průmyslové čistící hadry a další suroviny.

Co jsou to průmyslové hadry?

Jsou to vlastně čistící textilie, které se používají v různých průmyslových odvětvích zejména ve strojírenství, stavebnictví, auto opravnách atd. pro jednorázové použití. 

Výroba průmyslových hadrů

Při výrobě čistících hadrů dochází k recyklaci bavlny ve formě oblečení a dalšího textilu, který tak najde své další využití. Čisté textilie se zbaví knoflíků, zipů, nápletů atd. a nastříhají na potřebnou velikost. Balíky se balí po 10 Kg na tříděné varianty - zákazník tak dostává přesně co to, si objednal, např. čistě bílou nebo naopak barevnou 100% bavlnu.

Surovina pro netkané textilie

Pro výrobu čistících hadrů se používá čistá 100% bavlna. My dále využijeme také vytříděnou surovinu ve formě úpletů a jiného zvláknění pro výrobu netkaných textilií, která se pro výrobu průmyslových hadrů naopak nehodí.

  1. Etapa projektu

V první etapě (první polovina roku 2022) jsme ověřovali formou pilotní výroby celý výrobně-distribuční řetězec, od parametrů kvality vstupního materiálu, balení výrobků, výkon produkce až po distribuci finálních výrobků. Zpracovali jsme tak prvních cca 100 tun vstupní suroviny.

  1. Etapa projektu

Na podzim 2022 najíždíme na standardní výrobu a měsíčně zpravujeme až 200 tun bavlny. Ke standardní výrobě čistících průmyslových hadrů (cca 50-75 tun/měsíčně) jsme přidali zpracování vytříděných úpletů na netkanou textilii (cca 50-100 tun/měsíčně). Tímto jsme zvýšili vyžití primární suroviny a zefektivnili a zlevnili celou výrobu.

Optimalizace distribučního řetězce

S našimi produkty se zaměřujeme pouze na velkoodběratele. Vzhledem k tomu, že jsme kupovali již zavedený výrobní program, oslovili jsme v první řadě původní odběratele, se kterými postupně uzavíráme nové obchodní kontrakty. 

Synergie s dalšími projekty

Pro zpracování hadrů využíváme vlastní prostory v naší TOVÁRNĚ Fulnek. Projekt recyklace bavlny tak nachází synergie nejen s tímto nemovitostním projektem, ale je také vhodně umístěn i do lokality s tradicí textilní výroby – areál TOVÁRNY Fulnek vlastnila společnost RETEX, přední český textilní výrobce.

Marketing projektu

Rozhodli jsme se, že hadry nebudem prodávat pouze jako obyčejné hadry, ale dáme jim i vizuální podobu. Proto vznikla značka HADRY-NA-ČIŠTĚNÍ.CZ s vlastním webem. Balíky budou opatřeny dobře viditelnou etiketou. Zároveň je u nás také možná výroba na míru velkoodběratelům s jejich vlastní etiketou.

Projekt HADRY-NA-ČIŠTĚNÍ.CZ  považujeme za velmi efektivních  investici v našem portfoliu s rychlou návratností. Zároveň velmi dobře zapadá do naší strategie, kdy se zaměřujeme na projekty z oblasti recyklace.