Od hotelu k residenci, nový život Zlatému kříži

6. 4. 2021

Na architektonické návrhy revitalizovaných nemovitostí vypisujeme výběrová řízení. Jejich cílem je najít nejvhodnější řešení vzhledem k charakteru budovy, její lokaci i synergii s ostatními projekty. Jedním z takových výběrových řízení byl i Zlatý kříž.

Od podzimu 2020 probíhal výběr architekta na zhotovení studie a výchozí projektové dokumentace pro komplexní rekonstrukci bývalého hotelu.

V případě projektu Zlatý kříž jsme možné varianty náplně diskutovali se zástupci města. Jejich požadavkem bylo využití budovy ke klidovými účelům, protože se v těsné blízkosti nachází škola. 

Vzhledem k umístění v rámci města i jeho potřebám jsme se shodli na bytech. Nebude se jednat o žádnou ubytovnu pro dělníky, jak je to v některých případech běžné. Naopak bude rekonstrukce provedena ve vyšším standardu. Byty budou nabídnuty k běžnému pronájmu, ale také jako pobídka firmám v synergickém projektu TOVÁRNY Fulnek, kde je záměr bytové jednotky pronajmout především střednímu a vyššímu managementu firem zde působících.

Architektonické návrhy Residence pod zámkem

Oslovili jsme 9 architektonických kanceláří, které mají s obdobnými projekty zkušenosti. V rámci zadání již bylo jasné, že využití jako hotel již nebude možné. Proto jsme v první fázi s kancelářemi specifikovali i nový koncept budovy. Vítězným návrhem se stal ten od kanceláře ARCHIX z Brna, z pera Ing. arch. Martina Kubeše. Návrh v sobě snoubí moderní přístup k využití budovy s celkovou koncepcí rozvoje lokality. I další návrhy od ostatních kanceláří nesly vysoký standard, vyhodnocení tak pro nás nebylo  vůbec jednoduché. 

V tuto chvíli vítězný návrh zpracováváme. Brzy přineseme jeho detaily včetně skic řešení tohoto objektu u centra Fulneku. Cílem je pozvednutí úrovně tohoto objektu, který byl za socialismu i po revoluci několikrát architektonicky „znásilněn“.

Vizitka atelieru ARCHIX s.r.o.

Ateliér se zaměřuje na projekční činnost v oblasti staveb a interiérů, zpracovává návrhy nových bytových i průmyslových budov, zabývá se řešením interiérů. Důraz je kladen především na dokonalé výtvarné a technické zvládnutí detailu, zajímavou práci s materiálem a osobitý přístup k jednotlivým projektům. Kreativní řešení návrhů odráží soudobé tendence v architektuře na domácí i zahraniční scéně. 

Vybrané realizace ateliéru ARCHIX dokládají, že mají s obdobnými projekty revitalizace starých budov dostatek zkušeností.

www.archix.cz

Sokol Šlapanice

Hejlův mlýn

Park Šlapanice