Nová akvizice: Bytový dům Slunečná – Odry

20. 5. 2021

V dubnu 2021 bylo v naší pobočce na Moravě zdárně dokončeno namlouvání týkající se koupě další nemovitosti do našeho portfolia. Tentokrát ve městě Odry, na severní Moravě, jen kousek od města Fulnek. Město Odry je velmi dobře situované u sjezdu z dálnice D1, jen půl hodiny autem od Ostravy.

Jedná se o bytový dům v ulici Slunečná se šesti nájemními bytovými jednotkami o dispozicích 2+1 a 3+1.Tento projekt přirozeně navazuje na náš dlouhodobý záměr provozovat v lokalitě Odry-Fulnek nájemní bydlení. V dosahu je několik výrobních podniků a velká poptávka právě po nájemním bydlení.

V první fázi projektu zároveň s koupí nemovitosti převezmeme stávající nájemníky a budou dokončeny drobné úpravy. Součástí koupě nemovitosti je již připravený projekt následného rozvoje budovy. Ten obsahuje mimo úprav fasády domu také realizaci  půdní vestavby tedy rozšíření objektu o další bytové jednotky. 

Tento projekt v současné době zapadá do naší definice mikroprojektu a to svou aktuální hodnotou. Uvidíme, zda se časem podaří přiblížit budovu své původní majestátní podobě . Objekt  je památkově chráněn, proto i přístup památkářů bude mít velký vliv na jeho další rozvoj . Projekt má ambici vyrůst a  překročit definici mikroprojektu.

Historie objektu

Jak jsme zmínili, nemovitost je kulturní památkou, k rekonstrukci je tedy třeba přistupovat velmi citlivě. Váže se k ní navíc historie rodu Gerlichů, významných obyvatelů Oderska. 

Akvizice  zapadá svým způsobem do naší strategie revitalizace starších chátrajících nemovitostí, tzn. brownfields, kterým vdechujeme nový život. Objekt si zachoval svůj původní ráz, nedošlo k nevratnému zásahu do jeho vzhledu , ale vzhledem k nedostatečné údržbě za minulého režimu bohužel dlouhodobě chátral. Až v posledních letech  došlo k částečné revitalizaci, díky které se udržela jeho historická hodnota.

Objekt Slunečná se nachází jen asi 400 m od Masarykova náměstí, tedy v docházkové vzdálenosti do samého středu města. Navíc objekt disponuje dostatkem společných venkovních prostor a tím poskytuje zázemí navíc  pro bydlení.

Rodiny také zejména ocení blízkost i Oderských vrchů, které jsou vhodné pro sport, rekreaci i turistiku.

Současný stav květen 2021

 

Historické skici 19. století a počátek 20. století